Saját vállalkozásban végzett beruházásnál a beruházó a saját vagy a bérelt munkaeszközeivel, saját munkavállalóival saját célra valósítja meg a beruházást.
A beruházás bekerülési (előállítási) értékének meghatározása során a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (a továbbiakban: számviteli törvény) 47. §-ának az előírásából kell kiindulni. A számviteli törvény 47. §-a (1) bekezdésének az előírása szerint a beruházás bekerülési (beszerzési, előállítási) értéke az eszköz megszerzése, létesítése, üzembe helyezése érdekében az üzembe helyezésig felmerült, az eszközhöz egyedileg hozzákapcsolható tételek együttes összege. A számviteli törvény) 47. §-a (1) bekezdésének előírása szerint a saját vállalkozásban végzett beruházás bekerülési értékét közvetlen önköltségen kell meghatározni, az erről készült elszámolás alapján.
A számviteli törvény 51. §-a (1) bekezdésének az előírása alapján a beruházás bekerülési (előállítási) értékének részét képezik azok a költségek, amelyek
a) az eszköz előállítása, üzembe helyezése, bővítése, rendeltetésének megváltoztatása, átalakítása, eredeti állagának helyreállítása során közvetlenül felmerültek;
b) az előállítással bizonyíthatóan szoros kapcsolatban voltak (pl. műszaki tervezés, lebonyolítás); továbbá
c) az eszközre megfelelő mutatók, jellemzők segítségével elszámolhatók (pl. gépköltségek)
(együttesen: közvetlen önköltség).
A számviteli törvény 51. §-ának (4) bekezdése ugyanakkor kimondja, hogy értékesítési költségeket és az előállítással közvetlen kapcsolatba nem hozható igazgatási és egyéb általános költségeket a közvetlen önköltség nem tartalmazhat.
Így a beruházás közvetlen önköltségébe tartozhat:
- a beruházáshoz kapcsolódó közvetlen anyagfelhasználás,
- a beruházáshoz kapcsolódóan felmerült közvetlen bérek és járulékai,
- idegen (külső) vállalkozások által számlázott építési, szerelési munkák, egyéb szolgáltatások,
- egyéb közvetlen költségek (külső vállalkozók által számlázott egyéb összegek, gyártási különköltségek, stb.).
Egy eszköz (építmény, gép, berendezés) előállítását akkor is saját vállalkozásban végzett beruházásként kell elszámolni az összeszerelés során, ha a beruházó valamennyi alkatrészt és tartozékot készen szerezte be, azonban az összeszerelést saját dolgozókkal végezteti el.
A számviteli törvény 51. §-a (3) bekezdésnek előírása szerint az előállítási költségek között kell elszámolni - és így a bekerülési (előállítási) érték részét képezi - az idegen vállalkozó által megvalósított beruházáshoz a beruházó által biztosított (az idegen vállalkozó felé nem számlázott) vásárolt anyag bekerülési (beszerzési) értéke, továbbá a saját előállítású termék, nyújtott szolgáltatás közvetlen önköltsége a vásárolt anyag, a saját előállítású termék tényleges beépítésekor, a szolgáltatásnyújtással egyidejűleg. Így a számviteli törvény előírása alapján saját vállalkozásban végzett beruházásnak minősül számviteli elszámolási szempontból az is, amikor külső vállalkozóval (kivitelezővel) végzett beruházásnál a beruházó térítés nélkül biztosítja a kivitelőznek a beruházás megvalósításhoz szükséges anyagokat, saját termelésű készleteket.
Számviteli elszámolás szempontból szintén saját vállalkozásban végzett beruházásnak minősül az is, amikor külső vállalkozóval (kivitelezővel) végzett beruházásnál a beruházó a gépeket, megrendelői szolgáltatásokat térítés nélkül nyújtja, illetve a beruházó elvégzi az eszköz beszerzésekor a szállítási- és rakodási-, alapozási- és szerelési munkákat. Így a beruházónak saját vállalkozásban végzett beruházásként kell elszámolnia:
- a saját szállítóeszközökkel végzett szállítási-rakodási, illetve személyszállítási szolgáltatás tényleges…