Számviteli szempontból az üzletág értékesítés minősítése
Számviteli szempontból üzletág értékesítésről akkor beszélhetünk, ha az üzletágnak tekintett entitás önállóan és folyamatosan működőképes egységet képez. Amennyiben ez a feltétel nem teljesül, akkor külön-külön egyedi eszközök értékesítése, tartozások átvállalása történik, üzletág értékesítés számviteli értelemben, ebben az esetben nem valósul meg.
Az átruházott eszközök körét a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (a továbbiakban: számviteli törvény) nem határozza meg, ezért az átruházott (átadott) eszközök alatt érteni kell az üzletág átruházás során átadásra kerülő összes eszközt, függetlenül attól, hogy azok a befektetett eszközök vagy a forgóeszközök között szerepelnek a könyvekben, vagy esetleg nem is szerepelnek a könyvekben (mérlegen kívüli tételek).
Az üzletág értékesítés során az üzletághoz kapcsolódó:
- immateriális javakat, így például
= védjegyeket,
= gyártási receptúrákat, termékfejlesztésre vonatkozó gyártás technológiai ismereteket (gyártási know-how-t),
= szoftvereket, stb.
- tárgyi eszközöket, beruházásokat,
- készleteket (anyagokat, árukat, saját termelésű készletek, közvetített szolgáltatásokat),
- követeléseket (vevőköveteléseket és egyéb követeléseket, mint például adott előlegeket),
- értékpapírokat,
- egyéb eszközöket,
- kötelezettségeket (szállítókat, hiteleket, kölcsönöket és egyéb kötelezettségeket, mint például kapott előlegeket), és
- időbeli elhatárolásokat
kell átadni a vevőnek.
Az üzletág átruházáshoz kapcsolódóan az aktív és a passzív időbeli elhatárolások közül csak a követelés és a tartozás jellegű időbeli elhatárolások ruházhatóak át a vevőre (azaz, ha a vevőnél ezen időbeli elhatárolásokból a jövőben követelés vagy kötelezettség fog keletkezni). Ilyen időbelileg elhatárolt tétel lehet például az időarányosan járó vagy fizetendő kamat, amely az üzletág értékesítés időpontjában még nem esedékes. A gyakorlatban többször előfordul, hogy tárgyi eszközhöz kapcsolódóan az üzletág eladójánál kapott fejlesztési támogatást mutatnak ki halasztott bevételként. Ezt a passzív időbeli elhatárolást a kapcsolódó tárgyi eszköz átruházásához kapcsolódóan az eladónál fel kell oldani, azt nem lehet az üzletág értékesítés keretében a vevőnek „átadni” akkor sem, ha a vevő az eladótól a támogatási szerződésből eredő egyéb jövőbeni kötelezettségeket átvállalja (ebből a passzív időbeli elhatárolásból a jövőben a vevőnél nem keletkezik kötelezettség).
Üzletág értékesítés esetén az üzletághoz közvetlenül kapcsolódó munkavállalókat is át kell vennie a vevőnek, ugyanis az érintett munkavállalók nélkül az üzletág önállóan nem működőképes.
Számviteli elszámolás
Mivel az üzletág értékesítés eseti jellegű, ezért nem tartozik a rendszeres tevékenységbe (üzletmenetbe), így a számviteli törvény előírása szerint az üzletág átruházás keretében átadott eszközök könyv szerinti értéke és az átvállalt kötelezettségek (ideértve a céltartalékokat és a passzív időbeli elhatárolásokat is) könyv szerinti értéke közötti különbözetnek, valamint a kapott (járó) vagy fizetett (fizetendő) összegnek a különbözetét – az átruházás (értékesítés) eredményétől függően – az egyéb…